Porozumienie o współpracy
SODN w Suwałkach z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Jak przeciwdziałać dezinformacji? Poradnik NASK
Publikacja instytutu badawczego NASK pt. Jak przeciwdziałać dezinformacji? Poradnik (nie tylko) dla administracji publicznej. Publikacja ma na celu wsparcie dla pracowników administracji, którzy mierzą się z wyzwaniami wynikającymi z dezinformacji. Zawiera przydatne każdemu przykłady (np. technik manipulacji, strategii reagowania na dezinformację) oraz wskazówki dotyczące zmniejszania wpływu dezinformacji na działalność instytucji publicznych.
Zaopiekowani w stresie – natura jako źródło zdrowia psychicznego
Film „Łączność z Naturą", powstał w ramach projektu pt. „Zaopiekowani w stresie – natura jako źródło zdrowia psychicznego", sfinansowany ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach NOWEFIO edycja 2024. Eksperci mówią o wpływie regularnego kontaktu z naturą na człowieka, m.in. propagują proste techniki redukcji stresu oparte na kontakcie z przyrodą.
W ramach projektu opublikowano analizę pt. „Krytyczne myślenie, ocena wiarygodności informacji. Wnioski z międzynarodowych badań edukacyjnych i przeglądu literatury", autorstwa P. Penszko, O. Wasilewskiej (IBE, 2024). W publikacji, na podstawie przeglądu literatury, przedstawiono kluczowe wnioski dotyczące krytycznego myślenia, a także efektywnych sposobów rozwijania u uczniów umiejętności oceny informacji oraz odporności na dezinformację. W oparciu o dane (np. z badań PIRLS, PISA) starano się udzielić odpowiedzi na pytania: "czy polska szkoła uczy krytycznego myślenia, czy polscy uczniowie potrafią krytycznie myśleć oraz czy polscy uczniowie podchodzą krytycznie do informacji znalezionych w internecie". Publikacja zawiera również rekomendacje.
Podsumowanie suwalskiej V edycji kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”
Przez pierwszych 19 dni listopada na całym świecie organizacje i instytucje pracujące z dziećmi, młodzieżą, rodzinami mówią o szacunku, bezpieczeństwie, wolności i prowadzą szereg działań, których celem jest edukowanie i profilaktyka w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Celem nadrzędnym kampanii jest uwrażliwienie, edukowanie, przeciwdziałanie w zakresie przeciwdziałania różnym formom krzywdzenia i przemocy wobec dzieci i młodzieży.
Kampania ma edukować, mobilizować i zachęcać do działania na rzecz zapobiegania przemocy i przyczyniać się do solidarności i aktywności na rzecz zrealizowania ogólnoświatowego celu jakim jest minimalizowanie, przeciwdziałanie i zakończenie przemocy.
Kolorem kampanii jest pomarańczowy, który ma ostrzegać przed niebezpieczeństwem i zagrożeniem, zatem działa profilaktycznie.
W Suwałkach od 2019 roku organizowane są działania mające na celu zwrócenie uwagi na przemoc oraz krzywdzenie dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie tym zjawiskom.
Koordynatorami 4 edycji suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w Suwałkach są:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach
Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach
przy współpracy koalicjantów: Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Sąd Rejonowy w Suwałkach, Areszt Śledczy w Suwałkach.
Suwalska 5 edycja kampanii trwała od 1 listopada do 19 listopada 2024 roku.
Współorganizatorzy, w ramach realizacji założeń kampanii, zaplanowali do realizacji różnorodne działania adresowane do wszystkich zainteresowanych w mieście Suwałki, w tym do zainteresowanych uczniów, nauczycieli, specjalistów szkolnych z przedszkoli, szkół i placówek oraz rodziców uczniów.
Działania realizowane w ramach tegorocznej edycji kampanii:
Punkty konsultacyjno- informacyjne - kuratorzy zawodowi I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej.
Punty konsultacyjno- informacyjne – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach - porady socjalne/ z zakresu przeciwdziałania przemocy, poradnictwo psychologa
Konferencja rozpoczynająca kampanię „Dobrostan dzieci i młodzieży – a dobrostan psychofizyczny pracowników oświaty i instytucji interwencyjno – pomocowych”
Prelegentka – Aneta Zamojska (psycholog, psychoterapeuta, terapeuta rodzin, trener rozwoju osobistego, coach, nauczyciel akademicki) (77 osób)
Szkolenie dla pedagogów szkolnych, specjalnych, psychologów szkolnych „Profilaktyka przemocy i używania środków psychoaktywnych w szkole z wykorzystaniem metody Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga (NVC)” (14 osób)
Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstwz nienawiści
oraz Izabela Podsiadło-Dacewicz: trenerka, coach, mediatorka, terapeutka, interwentka kryzysowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Szkolenie dla dyrektorów szkolnych „Rola kadry kierowniczej suwalskich szkół i przedszkoli we wsparciu nauczycieli i specjalistów szkolnych w profilaktyce przemocy i używania środków psychoaktywnych w szkole z wykorzystaniem metody Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga (NVC)” (18 osób)
Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstwz nienawiści
oraz Izabela Podsiadło-Dacewicz: trenerka, coach, mediatorka, terapeutka, interwentka kryzysowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla uczniów szkół suwalskich – zajęcia dla uczniów prowadzili pracownicy i funkcjonariusze z KMP w Suwałkach, pracownicy Aresztu Śledczego w Suwałkach, pracownicy MOPR – u w Suwałkach (10 suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zajęciach uczestniczyło łącznie 555 uczniów)
Zajęcia dla uczniów suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych
„Reaguję – nie kabluję! - Przeciwdziałanie agresji i wykluczeniu społecznemu uczniów zagrożonych uzależnieniem od środków psychoaktywnych z wykorzystaniem DEBATY UCZNIOWSKIEJ” (3 szkoły podstawowe i 3 szkoły ponadpodstawowe, łącznie 590 uczniów)
Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści
Zajęcia psychoedukacyjne dla uczniów – profilaktyka przemocy i agresji w szkole – prowadzili nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy w Przedszkolu nr 6 w Suwałkach, w Szkole Podstawowej nr 6 w Suwałkach, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach, w Szkole Podstawowej w Starym Folwarku.
Konferencja podsumowująca V edycję suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” z wykładem - „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w kontekście uzależnień i innych zagrożeń cywilizacyjnych, a potencjalnego zagrożenia bycia ofiarą handlu ludźmi” (89 osób)
Prelegentka – Irena Dawid – Olczyk (Prezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”)
Koordynatorki suwalskiej kampanii - Alicja Romanowska, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Hanna Zienkiewicz, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach
Warsztaty - Canva – podstawy pracy, możliwości dla oświaty - 26 listopada 2024 r.
Zapraszamy do udziału w warsztatach "Canva – podstawy pracy, możliwości dla oświaty". Warsztaty odbędą się 26 listopada 2024 r. (wtorek) o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej nr 5, sala 314 (II piętro).
Konferencja podsumowująca wyniki egzaminów zewnętrznych z matematyki za rok szkolny 2023/2024 - 19 listopada 2024 r.
Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz wszystkich zainteresowanych tematem do udziału w konferencji on-line „Podsumowanie wyników egzaminów zewnętrznych z matematyki w Suwałkach za rok szkolny 2023/2024”.
Prowadzący szczegółowo omówi wyniki egzaminów, statystyki rozwiązań poszczególnych zadań i porówna je z wynikami ogólnopolskimi oraz latami ubiegłymi.
Konferencja składa się z dwóch części:
1) 19.11.2024, godz. 16:30 - Podsumowanie wyników egzaminu ośmioklasisty w Suwałkach za rok szkolny 2023/2024
Zapisy na 1 część: http://tiny.cc/rlgrzz
2) 19.11.2024, godz. 18:00 - Podsumowanie wyników egzaminu maturalnego z matematyki w Suwałkach za rok szkolny 2023/2024
Zapisy na 2 część: http://tiny.cc/klgrzz
Prosimy o dokonanie zapisu na wybraną część konferencji. Dokonanie zapisu jest konieczne do wydania zaświadczenia z formy doskonalenia.
Konferencja Podlaskiego Kuratora Oświaty - „UCZEŃ W KRYZYSIE PSYCHICZNYM - INTERWENCJA PO PRÓBIE SAMOBÓJCZEJ” - 13 listopada 2024 r.
Podlaski Kurator Oświaty zaprasza dyrektorów, nauczycieli i specjalistów wszystkich typów szkół w województwie podlaskim na konferencję on-line „UCZEŃ W KRYZYSIE PSYCHICZNYM - INTERWENCJA PO PRÓBIE SAMOBÓJCZEJ” w dniu 13 listopada 2024 r. w godzinach 9:30- 11:30.
Od 1 października 2017 r. wszystkie jednostki systemu oświaty są zobowiązane do przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ustawa obowiązuje od 7 lat. Szczegółowe informacje, wytyczne do standardów oraz wyjaśnienia dotyczące ochrony małoletnich związane ze stosowaniem przepisów ww. ustawy są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zespol-do-spraw-ochrony-maloletnich .