Po zebraniu grupy skontaktujemy się z uczestnikami.
Koszt udziału:
Kurs na kierownika wypoczynku (10 godzin) - 80 zł
Kurs na wychowawcę wypoczynku (36 godzin) - 170 zł
W cenie zawarty jest koszt odbycia kursu pomocy przedmedycznej, potwierdzonego osobnym certyfikatem. Cena może ulec zmianie w zależności od liczby uczestników. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania kursu w przypadku wycofania się uczestników.
Kursy są organizowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz.U. 2016 poz. 452 z późn. zm.).
SODN zaprasza na warsztaty pt.: "Edukacja psychologiczna poprzez popkulturę" - 20 maja 2025 r.
Jestem swoją muzą - o sztuce życia według Fridy Cahlo. O życiu zamkniętym w ramie łóżka i w ramach obrazów, przepełnionym bólem i cierpieniem, a jednak pełnym woli walki i twórczej siły. O ręcznie szytych strojach, które stały się dziełami sztuki i politycznym manifestem. I o kobiecie, która nie przestaje budzić kontrowersji i inspirować. Warsztaty prowadzi Joanna Piekarska - Kierownik Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej - Biblioteka Narodowa.
Publikacja instytutu badawczego NASK pt. Jak przeciwdziałać dezinformacji? Poradnik (nie tylko) dla administracji publicznej. Publikacja ma na celu wsparcie dla pracowników administracji, którzy mierzą się z wyzwaniami wynikającymi z dezinformacji. Zawiera przydatne każdemu przykłady (np. technik manipulacji, strategii reagowania na dezinformację) oraz wskazówki dotyczące zmniejszania wpływu dezinformacji na działalność instytucji publicznych.
Zaopiekowani w stresie – natura jako źródło zdrowia psychicznego
Film „Łączność z Naturą", powstał w ramach projektu pt. „Zaopiekowani w stresie – natura jako źródło zdrowia psychicznego", sfinansowany ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach NOWEFIO edycja 2024. Eksperci mówią o wpływie regularnego kontaktu z naturą na człowieka, m.in. propagują proste techniki redukcji stresu oparte na kontakcie z przyrodą.
W ramach projektu opublikowano analizę pt. „Krytyczne myślenie, ocena wiarygodności informacji. Wnioski z międzynarodowych badań edukacyjnych i przeglądu literatury", autorstwa P. Penszko, O. Wasilewskiej (IBE, 2024). W publikacji, na podstawie przeglądu literatury, przedstawiono kluczowe wnioski dotyczące krytycznego myślenia, a także efektywnych sposobów rozwijania u uczniów umiejętności oceny informacji oraz odporności na dezinformację. W oparciu o dane (np. z badań PIRLS, PISA) starano się udzielić odpowiedzi na pytania: "czy polska szkoła uczy krytycznego myślenia, czy polscy uczniowie potrafią krytycznie myśleć oraz czy polscy uczniowie podchodzą krytycznie do informacji znalezionych w internecie". Publikacja zawiera również rekomendacje.
Podsumowanie suwalskiej V edycji kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”
Przez pierwszych 19 dni listopada na całym świecie organizacje i instytucje pracujące z dziećmi, młodzieżą, rodzinami mówią o szacunku, bezpieczeństwie, wolności i prowadzą szereg działań, których celem jest edukowanie i profilaktyka w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Celem nadrzędnym kampanii jest uwrażliwienie, edukowanie, przeciwdziałanie w zakresie przeciwdziałania różnym formom krzywdzenia i przemocy wobec dzieci i młodzieży.
Kampania ma edukować, mobilizować i zachęcać do działania na rzecz zapobiegania przemocy i przyczyniać się do solidarności i aktywności na rzecz zrealizowania ogólnoświatowego celu jakim jest minimalizowanie, przeciwdziałanie i zakończenie przemocy.
Kolorem kampanii jest pomarańczowy, który ma ostrzegać przed niebezpieczeństwem i zagrożeniem, zatem działa profilaktycznie.
W Suwałkach od 2019 roku organizowane są działania mające na celu zwrócenie uwagi na przemoc oraz krzywdzenie dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie tym zjawiskom.
Koordynatorami 4 edycji suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w Suwałkach są:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach
Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach
przy współpracy koalicjantów: Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Sąd Rejonowy w Suwałkach, Areszt Śledczy w Suwałkach.
Suwalska 5 edycja kampanii trwała od 1 listopada do 19 listopada 2024 roku.
Współorganizatorzy, w ramach realizacji założeń kampanii, zaplanowali do realizacji różnorodne działania adresowane do wszystkich zainteresowanych w mieście Suwałki, w tym do zainteresowanych uczniów, nauczycieli, specjalistów szkolnych z przedszkoli, szkół i placówek oraz rodziców uczniów.
Działania realizowane w ramach tegorocznej edycji kampanii:
Punkty konsultacyjno- informacyjne - kuratorzy zawodowi I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej.
Punty konsultacyjno- informacyjne – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach - porady socjalne/ z zakresu przeciwdziałania przemocy, poradnictwo psychologa
Konferencja rozpoczynająca kampanię „Dobrostan dzieci i młodzieży – a dobrostan psychofizyczny pracowników oświaty i instytucji interwencyjno – pomocowych”
Prelegentka – Aneta Zamojska (psycholog, psychoterapeuta, terapeuta rodzin, trener rozwoju osobistego, coach, nauczyciel akademicki) (77 osób)
Szkolenie dla pedagogów szkolnych, specjalnych, psychologów szkolnych „Profilaktyka przemocy i używania środków psychoaktywnych w szkole z wykorzystaniem metody Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga (NVC)” (14 osób)
Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstwz nienawiści
oraz Izabela Podsiadło-Dacewicz: trenerka, coach, mediatorka, terapeutka, interwentka kryzysowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Szkolenie dla dyrektorów szkolnych „Rola kadry kierowniczej suwalskich szkół i przedszkoli we wsparciu nauczycieli i specjalistów szkolnych w profilaktyce przemocy i używania środków psychoaktywnych w szkole z wykorzystaniem metody Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga (NVC)” (18 osób)
Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstwz nienawiści
oraz Izabela Podsiadło-Dacewicz: trenerka, coach, mediatorka, terapeutka, interwentka kryzysowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla uczniów szkół suwalskich – zajęcia dla uczniów prowadzili pracownicy i funkcjonariusze z KMP w Suwałkach, pracownicy Aresztu Śledczego w Suwałkach, pracownicy MOPR – u w Suwałkach (10 suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zajęciach uczestniczyło łącznie 555 uczniów)
Zajęcia dla uczniów suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych
„Reaguję – nie kabluję! - Przeciwdziałanie agresji i wykluczeniu społecznemu uczniów zagrożonych uzależnieniem od środków psychoaktywnych z wykorzystaniem DEBATY UCZNIOWSKIEJ” (3 szkoły podstawowe i 3 szkoły ponadpodstawowe, łącznie 590 uczniów)
Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści
Zajęcia psychoedukacyjne dla uczniów – profilaktyka przemocy i agresji w szkole – prowadzili nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy w Przedszkolu nr 6 w Suwałkach, w Szkole Podstawowej nr 6 w Suwałkach, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach, w Szkole Podstawowej w Starym Folwarku.
Konferencja podsumowująca V edycję suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” z wykładem - „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w kontekście uzależnień i innych zagrożeń cywilizacyjnych, a potencjalnego zagrożenia bycia ofiarą handlu ludźmi” (89 osób)
Prelegentka – Irena Dawid – Olczyk (Prezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”)
Koordynatorki suwalskiej kampanii - Alicja Romanowska, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Hanna Zienkiewicz, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach