Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Suwałkach

ul. R. Minkiewicza 50, 16-400 Suwałki
Placówka akredytowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty
decyzją NP.5470.1.2024 z dnia 27 czerwca 2024 r.

Podsumowanie suwalskiej V edycji kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”

Przez pierwszych 19 dni listopada na całym świecie organizacje i instytucje pracujące z dziećmi, młodzieżą, rodzinami mówią o szacunku, bezpieczeństwie, wolności i prowadzą szereg działań, których celem jest edukowanie i profilaktyka w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

Celem nadrzędnym kampanii jest uwrażliwienie, edukowanie, przeciwdziałanie w zakresie przeciwdziałania różnym formom krzywdzenia i przemocy wobec dzieci i młodzieży.

Kampania ma edukować, mobilizować i zachęcać do działania na rzecz zapobiegania przemocy i przyczyniać się do solidarności i aktywności na rzecz zrealizowania ogólnoświatowego celu jakim jest minimalizowanie, przeciwdziałanie i zakończenie przemocy.

Kolorem kampanii jest pomarańczowy, który ma ostrzegać przed niebezpieczeństwem i zagrożeniem, zatem działa profilaktycznie.

W Suwałkach od 2019 roku organizowane są działania mające na celu zwrócenie uwagi na przemoc oraz krzywdzenie dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie tym zjawiskom.

Koordynatorami 4 edycji suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w Suwałkach są:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach
  • Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach
  • przy współpracy koalicjantów: Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Sąd Rejonowy w Suwałkach, Areszt Śledczy w Suwałkach.

Suwalska 5 edycja kampanii trwała od 1 listopada do 19 listopada 2024 roku.

Współorganizatorzy, w ramach realizacji założeń kampanii, zaplanowali do realizacji różnorodne działania adresowane do wszystkich zainteresowanych w mieście Suwałki, w tym do zainteresowanych uczniów, nauczycieli, specjalistów szkolnych z przedszkoli, szkół i placówek oraz rodziców uczniów.

Działania realizowane w ramach tegorocznej edycji kampanii:

  1. Punkty konsultacyjno- informacyjne - kuratorzy zawodowi I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej.
  2. Punty konsultacyjno- informacyjne – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach - porady socjalne/ z zakresu przeciwdziałania przemocy, poradnictwo psychologa
  3. Konferencja rozpoczynająca kampanię „Dobrostan dzieci i młodzieży – a dobrostan psychofizyczny pracowników oświaty i instytucji interwencyjno – pomocowych”

Prelegentka – Aneta Zamojska (psycholog, psychoterapeuta, terapeuta rodzin, trener rozwoju osobistego, coach, nauczyciel akademicki) (77 osób)

  1. Szkolenie dla pedagogów szkolnych, specjalnych, psychologów szkolnych „Profilaktyka przemocy i używania środków psychoaktywnych w szkole z wykorzystaniem metody Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga (NVC)” (14 osób)

Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstwz nienawiści

oraz Izabela Podsiadło-Dacewicz: trenerka, coach, mediatorka, terapeutka, interwentka kryzysowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń

  1. Szkolenie dla dyrektorów szkolnych „Rola kadry kierowniczej suwalskich szkół i przedszkoli we wsparciu nauczycieli i specjalistów szkolnych w profilaktyce przemocy i używania środków psychoaktywnych w szkole z wykorzystaniem metody Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga (NVC)” (18 osób)

Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstwz nienawiści

oraz Izabela Podsiadło-Dacewicz: trenerka, coach, mediatorka, terapeutka, interwentka kryzysowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń

  1. Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla uczniów szkół suwalskich – zajęcia dla uczniów prowadzili pracownicy i funkcjonariusze z KMP w Suwałkach, pracownicy Aresztu Śledczego w Suwałkach, pracownicy MOPR – u w Suwałkach (10 suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zajęciach uczestniczyło łącznie 555 uczniów)
  1. Zajęcia dla uczniów suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych

„Reaguję – nie kabluję! - Przeciwdziałanie agresji i wykluczeniu społecznemu uczniów zagrożonych uzależnieniem od środków psychoaktywnych z wykorzystaniem DEBATY UCZNIOWSKIEJ” (3 szkoły podstawowe i 3 szkoły ponadpodstawowe, łącznie 590 uczniów)

Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści

  1. Zajęcia psychoedukacyjne dla uczniów – profilaktyka przemocy i agresji w szkole – prowadzili nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy w Przedszkolu nr 6 w Suwałkach, w Szkole Podstawowej nr 6 w Suwałkach, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach, w Szkole Podstawowej w Starym Folwarku.
  1. Konferencja podsumowująca V edycję suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” z wykładem - „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w kontekście uzależnień i innych zagrożeń cywilizacyjnych, a potencjalnego zagrożenia bycia ofiarą handlu ludźmi” (89 osób)

Prelegentka – Irena Dawid – Olczyk (Prezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”)

Koordynatorki suwalskiej kampanii - Alicja Romanowska, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Hanna Zienkiewicz, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach

Prezentacja z podsumowania

Warsztaty - Canva – podstawy pracy, możliwości dla oświaty - 26 listopada 2024 r.

Zapraszamy do udziału w warsztatach "Canva – podstawy pracy, możliwości dla oświaty". Warsztaty odbędą się 26 listopada 2024 r. (wtorek) o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej nr 5, sala 314 (II piętro).

Zapisy w formularzu: https://forms.office.com/e/RnSr9vyFrD

Konferencja podsumowująca wyniki egzaminów zewnętrznych z matematyki za rok szkolny 2023/2024 - 19 listopada 2024 r.

Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz wszystkich zainteresowanych tematem do udziału w konferencji on-line „Podsumowanie wyników egzaminów zewnętrznych z matematyki w Suwałkach za rok szkolny 2023/2024”.

Prowadzący szczegółowo omówi wyniki egzaminów, statystyki rozwiązań poszczególnych zadań i porówna je z wynikami ogólnopolskimi oraz latami ubiegłymi.

Konferencja składa się z dwóch części:
1) 19.11.2024, godz. 16:30 - Podsumowanie wyników egzaminu ośmioklasisty w Suwałkach za rok szkolny 2023/2024
Zapisy na 1 część: http://tiny.cc/rlgrzz

2) 19.11.2024, godz. 18:00 - Podsumowanie wyników egzaminu maturalnego z matematyki w Suwałkach za rok szkolny 2023/2024
Zapisy na 2 część: http://tiny.cc/klgrzz

Prosimy o dokonanie zapisu na wybraną część konferencji. Dokonanie zapisu jest konieczne do wydania zaświadczenia z formy doskonalenia.

------------------------------------------------

Link do szkolenia (wspólny dla obydwu części) - http://tiny.cc/19-11-2024-podsumowanie

Konferencja Podlaskiego Kuratora Oświaty - „UCZEŃ W KRYZYSIE PSYCHICZNYM - INTERWENCJA PO PRÓBIE SAMOBÓJCZEJ” - 13 listopada 2024 r.

Podlaski Kurator Oświaty zaprasza dyrektorów, nauczycieli i specjalistów wszystkich typów szkół w województwie podlaskim na konferencję on-line „UCZEŃ W KRYZYSIE PSYCHICZNYM - INTERWENCJA PO PRÓBIE SAMOBÓJCZEJ” w dniu 13 listopada 2024 r. w godzinach 9:30- 11:30.

Rejestracja: https://rejestracja1.kuratorium.bialystok.pl

Link do konferencji zostanie przekazany po zarejestrowaniu się.

Informacja - ochrona małoletnich

Od 1 października 2017 r. wszystkie jednostki systemu oświaty są zobowiązane do przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ustawa obowiązuje od 7 lat. Szczegółowe informacje, wytyczne do standardów oraz wyjaśnienia dotyczące ochrony małoletnich związane ze stosowaniem przepisów ww. ustawy są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zespol-do-spraw-ochrony-maloletnich .

Informacja o zbędnych i użytych składników rzeczowych majątku ruchomego

Na podstawie § 6 ust. 2 Zarządzenia nr 109/2018 z dnia 22 marca 2018 r. Prezydenta Miasta Suwałk w sprawie zasad gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Urzędu Miejskiego w Suwałkach i jednostek organizacyjnych Miasta Suwałki zamieszcza się poniższą informację o posiadaniu zbędnych składników majątkowych z przeznaczeniem nieodpłatnego przekazania.

Lp.

Nazwa składnika majątku ruchomego

Jednostka miary

Ilość

Wartość jednostkowa w zł

Przyczyna utraty przydatności

1.

Laptop Toshiba z oprogramowaniem

szt.

15

2 560,86

zbędny

Nieodpłatne przekazanie składników rzeczowych majątku ruchomego może nastąpić zgodnie z zasadami określonymi w Zarządzeniu nr 109/2018 Prezydenta Miasta Suwałk w sprawie zasad gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego Urzędu Miejskiego w Suwałkach i jednostek organizacyjnych Miasta Suwałki. Nieodpłatne przekazanie innej jednostce następuje na pisemny wniosek zainteresowanej jednostki oraz na jej koszt.

Jednostki zainteresowane w/w mieniem proszone są o składanie wniosków do Dyrektora Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach, przy ul. R. Minkiewicza 50; 16-400 Suwałki (osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną) – sodn@sodn.suwalki.pl do dnia 25.10.2024 r.

Wyszczególnione w wykazie składniki majątku ruchomego można oglądać w siedzibie Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach przy ul. R. Minkiewicza 50 w godzinach od 10:00 do 14:00 w terminie 21.10.2024 r do 25.10.2024 r.

Wszelkich informacji udziela E. Fidrych, R. Skibicki tel. 502 522 214.

Suwalska V edycja ogólnoświatowej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”

Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach zapraszają na dwie konferencje realizowane w ramach Suwalskiej V edycji ogólnoświatowej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

I. Konferencja „Dobrostan dzieci i młodzieży – a dobrostan psychofizyczny pracowników oświaty i instytucji interwencyjno – pomocowych”.

Cele: dobrostan pracownika, a efektywność wykonywanej pracy, poszerzenie wiedzy uczestników na temat roli samooceny i samoakceptacji jako elementów budowania dobrostanu; poszerzenie kompetencji uczestników w zakresie umiejętności praktycznego budowania odporności psychicznej; zapoznanie uczestników ze strategiami redukowania napięć w codziennej pracy.
Prelegentka: Aneta Zamojska - psycholog, psychoterapeuta, terapeuta rodzin, trener rozwoju osobistego, coach, nauczyciel akademicki.
Termin: 23 października 2024 r.
Godziny: 11:00-13:00.
Miejsce: Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach, ul. Minkiewicza 50, Suwałki (aula w Szkole Podstawowej nr 7).

II. Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w kontekście uzależnień i innych zagrożeń cywilizacyjnych, a potencjalnego zagrożenia bycia ofiarą handlu ludźmi”.

Cele: zadania oświaty, specjalistów szkolnych, poszczególnych służb w profilaktyce, zwalczaniu i zapobieganiu handlowi ludźmi, uprawnienia ofiar handlu ludźmi, oraz praktyki pracy z ofiarami handlu ludźmi różnych form wykorzystania)
Prelegentka: Irena Dawid–Olczyk - Prezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”.
Termin: 20 listopada 2024 r.
Godziny: 11:00–14:00.
Miejsce: Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach, ul. Minkiewicza 50, Suwałki (aula w Szkole Podstawowej nr 7).

Osoba do kontaktu – Hanna Zienkiewicz, SODN w Suwałkach, tel. 664343949, e-mail: hzienkiewicz@sodn.suwalki.pl

Zapraszamy do udziału w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

W III LO od 13 lat realizowany jest projekt Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. Obecnie wspierany jest przez Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Państwową Uczelnię Zawodową w Suwałkach, jako forma zajęć otwartych dla zainteresowanych nauczycieli i uczniów. Do tej pory w rywalizacji brali udział tylko uczniowie III LO. Chcielibyśmy poszerzyć zasięg tego przedsięwzięcia i zaprosić do rywalizacji uczniów innych szkół ponadpodstawowych.

Mistrzostwa organizujemy jako część teoretyczną (test) i część praktyczną (stacje pozoracyjne). Do rywalizacji praktycznej przystąpi sześć trzyosobowych drużyn, które uzyskają najwyższy wynik z testu teoretycznego.

Na zgłoszenia trzyosobowych zespołów czekamy do 31 października 2024. Zgłoszenia na adres: kwitkowska@sodn.suwalki.pl. Mistrzostwa planujemy na wiosnę 2025.

Więcej informacji udzieli Katarzyna Witkowska, nauczyciel-doradca metodyczny Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach, e-mail: kwitkowska@sodn.suwalki.pl