W dniach 1-19 listopada 2021 r. SODN we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Komendą Miejską Policji w Suwałkach, Aresztem Śledczym w Suwałkach w Białymstoku, Państwową Uczelnią Zawodową w Suwałkach, Sądem Okręgowym w Suwałkach uczestniczył w organizowaniu ogólnopolskiej kampanii społecznej "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".
Powyższa inicjatywa wpisuje się również w tegoroczne kierunki polityki oświatowej państwa na rok 2021/2022. Zwraca uwagę na potrzebę kształtowania pozytywnych relacji międzyludzkich, a w szczególności na promocję zachowań pożądanych, skupionych na godności, szacunku, bezpieczeństwie. Na wychowaniu do wrażliwości na prawdę i dobro; kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie. Uwrażliwienie na krzywdę, a także wyposażenie w umiejętność poszukiwania pomocy.
W Suwałkach kampania organizowana była po raz drugi.
W ramach kampanii przedstawiciele koalicjantów – specjaliści, psycholodzy, policjanci prowadzili zajęcia profilaktyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania zachowaniom przemocowym, konstruktywnym sposobom reagowania w sytuacji zagrożenia oraz konsekwencjom prawnym wynikającym ze stosowania przemocy.
Zajęcia zrealizowano w 11 suwalskich szkołach – podstawowych i ponadpodstawowych. Łącznie wzięło udział w zajęciach 550 uczniów.
W konferencji podsumowującej działania w ramach kampanii wzięło udział ok 100 osób – przedstawiciele współorganizatorów, organu prowadzącego, pedagodzy i psycholodzy szkolni, nauczyciele, studenci.
Podczas konferencji dr Iwona Lewkowicz z Uniwersytetu w Białymstoku wprowadziła w problematykę diagnozy i wsparcia dziecka krzywdzonego, wzbogacając uczestników w narzędzia do wykorzystania w codziennej pracy podczas wykonywania obowiązków służbowych.
Materiały z konferencji podsumowującej: