Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Suwałkach

ul. R. Minkiewicza 50, 16-400 Suwałki
Placówka akredytowana przez Podlaskiego Kuratora Oświaty
decyzją NP.5470.1.2024 z dnia 27 czerwca 2024 r.

Podsumowanie suwalskiej V edycji kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”

Przez pierwszych 19 dni listopada na całym świecie organizacje i instytucje pracujące z dziećmi, młodzieżą, rodzinami mówią o szacunku, bezpieczeństwie, wolności i prowadzą szereg działań, których celem jest edukowanie i profilaktyka w zakresie zapobiegania przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

Celem nadrzędnym kampanii jest uwrażliwienie, edukowanie, przeciwdziałanie w zakresie przeciwdziałania różnym formom krzywdzenia i przemocy wobec dzieci i młodzieży.

Kampania ma edukować, mobilizować i zachęcać do działania na rzecz zapobiegania przemocy i przyczyniać się do solidarności i aktywności na rzecz zrealizowania ogólnoświatowego celu jakim jest minimalizowanie, przeciwdziałanie i zakończenie przemocy.

Kolorem kampanii jest pomarańczowy, który ma ostrzegać przed niebezpieczeństwem i zagrożeniem, zatem działa profilaktycznie.

W Suwałkach od 2019 roku organizowane są działania mające na celu zwrócenie uwagi na przemoc oraz krzywdzenie dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie tym zjawiskom.

Koordynatorami 4 edycji suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w Suwałkach są:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach
  • Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach
  • przy współpracy koalicjantów: Komenda Miejska Policji w Suwałkach, Sąd Rejonowy w Suwałkach, Areszt Śledczy w Suwałkach.

Suwalska 5 edycja kampanii trwała od 1 listopada do 19 listopada 2024 roku.

Współorganizatorzy, w ramach realizacji założeń kampanii, zaplanowali do realizacji różnorodne działania adresowane do wszystkich zainteresowanych w mieście Suwałki, w tym do zainteresowanych uczniów, nauczycieli, specjalistów szkolnych z przedszkoli, szkół i placówek oraz rodziców uczniów.

Działania realizowane w ramach tegorocznej edycji kampanii:

  1. Punkty konsultacyjno- informacyjne - kuratorzy zawodowi I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej.
  2. Punty konsultacyjno- informacyjne – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach - porady socjalne/ z zakresu przeciwdziałania przemocy, poradnictwo psychologa
  3. Konferencja rozpoczynająca kampanię „Dobrostan dzieci i młodzieży – a dobrostan psychofizyczny pracowników oświaty i instytucji interwencyjno – pomocowych”

Prelegentka – Aneta Zamojska (psycholog, psychoterapeuta, terapeuta rodzin, trener rozwoju osobistego, coach, nauczyciel akademicki) (77 osób)

  1. Szkolenie dla pedagogów szkolnych, specjalnych, psychologów szkolnych „Profilaktyka przemocy i używania środków psychoaktywnych w szkole z wykorzystaniem metody Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga (NVC)” (14 osób)

Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstwz nienawiści

oraz Izabela Podsiadło-Dacewicz: trenerka, coach, mediatorka, terapeutka, interwentka kryzysowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń

  1. Szkolenie dla dyrektorów szkolnych „Rola kadry kierowniczej suwalskich szkół i przedszkoli we wsparciu nauczycieli i specjalistów szkolnych w profilaktyce przemocy i używania środków psychoaktywnych w szkole z wykorzystaniem metody Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga (NVC)” (18 osób)

Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstwz nienawiści

oraz Izabela Podsiadło-Dacewicz: trenerka, coach, mediatorka, terapeutka, interwentka kryzysowa, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń

  1. Zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla uczniów szkół suwalskich – zajęcia dla uczniów prowadzili pracownicy i funkcjonariusze z KMP w Suwałkach, pracownicy Aresztu Śledczego w Suwałkach, pracownicy MOPR – u w Suwałkach (10 suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zajęciach uczestniczyło łącznie 555 uczniów)
  1. Zajęcia dla uczniów suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych

„Reaguję – nie kabluję! - Przeciwdziałanie agresji i wykluczeniu społecznemu uczniów zagrożonych uzależnieniem od środków psychoaktywnych z wykorzystaniem DEBATY UCZNIOWSKIEJ” (3 szkoły podstawowe i 3 szkoły ponadpodstawowe, łącznie 590 uczniów)

Prowadzący - Gerard Bah: certyfikowany trener Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nauczyciel stowarzyszony Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - specjalizacja zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści

  1. Zajęcia psychoedukacyjne dla uczniów – profilaktyka przemocy i agresji w szkole – prowadzili nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy w Przedszkolu nr 6 w Suwałkach, w Szkole Podstawowej nr 6 w Suwałkach, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach, w Szkole Podstawowej w Starym Folwarku.
  1. Konferencja podsumowująca V edycję suwalskiej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” z wykładem - „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w kontekście uzależnień i innych zagrożeń cywilizacyjnych, a potencjalnego zagrożenia bycia ofiarą handlu ludźmi” (89 osób)

Prelegentka – Irena Dawid – Olczyk (Prezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”)

Koordynatorki suwalskiej kampanii - Alicja Romanowska, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach, Hanna Zienkiewicz, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach

Prezentacja z podsumowania